Winnica

Winnica Gródek powstała w 2014 roku w Zbyszycach. Na początku był to skromny hektar, na którym posadzono niespełna 5 tys. krzewów.

W kolejnych latach winnica sukcesywnie się rozrastała. Specyficzna lokalizacja winnicy, dzięki której winorośl w Zbyszycach ma bardzo dobre warunki wzrostu i rozwoju spowodowała, że do odmian hybrydowych dołączyły nawet bardziej wymagające szczepy Vitis vinifera, takie jak Riesling i Pinot noir.

 

 

Aktualnie winnica zajmuje powierzchnię blisko 6 ha, na których uprawianych jest 16 odmian. Główne to: Solaris, Riesling, Muscaris, Auxerrois, Pinot gris i Hibernal na wina białe oraz Regent, Rondo, Cabernet cortis i Cabernet cantor na wina czerwone. Dodatkowo uprawiane są również: Pinot noir, Pinot noir precoce, Marechal foch, Leon millot, Sibera, Serena.

Całość upraw jest starannie przemyślana, a odmiany tak do siebie dopasowane, żeby można było stworzyć z nich zestaw win, które spełnią oczekiwania każdego konsumenta. 

 

Winnica

Pierwsze wina w Winnicy Gródek powstały w 2016 roku; kolejny rocznik trafił już do sprzedaży - był to biały, jednoodmianowy Solaris oraz czerwony kupaż – Rondo/Regent. Rocznik 2018 to już dużo większa różnorodność etykiet; oprócz Solarisa mamy do wyboru białe Cuvee blanc, różowego Regenta oraz czerwone Rondo i Cabernet cortis.

 

To, co wyróżnia Winnicę Gródek, to jej wyjątkowe położenie. Południowo – zachodnie zbocza obsadzone winnymi krzewami schodzą bezpośrednio do Jeziora Rożnowskiego. W tej części szerokiej Doliny Dunajca panują nadzwyczajne warunki mikroklimatyczne – dużo łagodniejsze niż na otaczających ją terenach. Okolica od lat obfituje w uprawy drzew owocowych, co jest najlepszym potwierdzeniem specyfiki tego miejsca.

Takie położenie winnicy nadaje jej również nadzwyczajnych walorów estetycznych. Przepiękne widoki roztaczają się praktycznie z każdego jej punktu - można podziwiać je godzinami. 

 


Kolejnym etapem rozwoju naszej winnicy jest powiększenie zaplecza enoturystycznego. Już dziś z ogromną radością przyjmujemy gości w sali degustacyjnej. Naszymi winami można cieszyć się zarówno zimą - w klimatycznej atmosferze wykończonego drewnem wnętrza, ogrzewanego ogromnym kominkiem, jak i latem na obszernym tarasie, z którego roztacza się przepiękny widok. Organizujemy również imprezy plenerowe przy grillu lub ognisku.


Mamy jeszcze sporo ambitnych planów jak zaskoczyć naszych gości – będziemy je konsekwentnie realizować...